november 23.
2024
|
Mozi terem
|
A természetalapú megoldások alatt olyan tevékenységeket értünk, amely során azzal a céllal védünk, kezelünk, vagy állítunk helyre természetes vagy az ember által már módosított ökoszisztémákat, hogy azokkal égető társadalmi-gazdasági kihívásokra találjunk választ, valamint egyszerre növeljük az emberiség alkalmazkodóképességét az éghajlatváltozás káros hatásaival szemben és a biológiai sokféleséget.
A tét nagy, ezt tudjuk jól és a fő probléma az, hogy drámaian elveszítettük kapcsolatunkat a természettel. Pedig szükség van rá és a természetalapú megoldások használata ebben segíthet: a Világbank adatai szerint a világ GDP-jének több mint fele közvetlenül függ a természettől. És ez messze nem csak természetvédelmi kérdés, az élőhelyek helyreállításába fektetett minden euró 8-38 € nyereséget termel Európában. Ahol van mit tenni, valljuk be, hiszen az EU védett élőhelyeinek 81%-a, védett fajainak pedig 63%-a „rossz” vagy „kedvezőtlen” természetvédelmi állapotban van.
A természet a legjobb szövetségesünk a klímaváltozás elleni küzdelemben. Miközben a természetes vízmegtartással megmenthetnénk az Alföldet a kiszáradástól, ne feledjük, hogy a vizesélőhelyek a világ leghatékonyabb szén-dioxid-elnyelői, kétszer annyi szenet tárolnak, mint a világ összes erdeje, s miközben persze csodálatos élőlények millióinak teremtenénk élőhelyet. És a városokban sem (csak) azért kell sok zöldtető, mert az trendi, vagy vonzza a beporzókat, hanem mert az a csapadékvíz akár 70-90%-át megtartja és remekül szigetel.
Az előadásban európai körutazást teszünk a természetalapú megoldások nyomában.